
Лише цього, 2021 року, в Україні почали відзначати не День захисників, а День захисників і захисниць України. Так на офіційному рівні визнано внесок жінок у захист країни.
І хоч донедавна (та й сьогодні ще) суспільство відводило жінці роль “берегині”, матері, пасивної спостерігачки за суспільними процесами і постраждалої (на рівні з дітьми), ця жінка була активною учасницею подій. Але чому так мало ми знаємо про них? Чому пам’ятники, меморіальні дошки і відзнаки – на честь чоловіків-героїв? Хіба можливою була б діяльність ОУН і УПА без жінок у підпіллі? Чому в історичній пам’яті народу цим жінкам відведена другорядна роль?
На ці риторичні питання авторка книги – дослідниця Марта Гавришко зауважує, що, “одним із можливих пояснень цього є недооцінювання ролі допоміжних ланок під час війни” (а більшість жінок були залучені саме на цих рівнях, бо до управлінського майже неможливо було потрапити через упередження і перешкоди командирів).
Ця книга відкриває нам імена 27 жінок-підпільниць, які досі відомі були хіба в наукових колах – зв’язкові, розвідниці, санітарки, воячки… Це – книга з кривавими сторінкам історії, на сторінках якої – і місце жінці також.
Видавництво – Клуб Сімейного Дозвілля