“Тільки жінка, яка народжувала, може зрозуміти чоловіка, який застудився, та має температуру 37,7”. Виявляється, що після цієї фрази не треба сміятися. Бо така чоловіча реакція на легку, з точки зору жінки, застуду має цілком логічне пояснення. Відповідь варто шукати в гендерній медицині. Вона також вивчає, чому жінки живуть довше, але хворіють частіше, чому не всі проблеми лікуються сексом, як люди різної статі реагують на ліки, та чому ці знання допоможуть усім бути здоровішими.
Пам’ятаєте картинки з підручника біології чи музеїв анатомії – еволюція людини від неандертальців до сучасності, розвиток людського ембріона, макети еволюції людського черепа? Всі вони зображали особу чоловічої статі. Так сталося, бо тривалий час в медицині, як і в усіх інших сферах життя, панував “чоловічий” погляд на світ. Однак такий дисбаланс був не лише на картинках чи схемах. Його наслідки мають вкрай важливе значення для лікування та профілактики хвороб.

Про важливість гендерного підходу говорить лікар-санолог Біляївської ЦРЛ Іван Гросу:
– Без врахування гендерних особливостей чоловіків та жінок можуть лікувати неправильно, а про профілактику захворювань – і говорити не доводиться.
Лікар визнає, що сьогодні мало хто з медиків невеликих міст і навіть провідних лікарень замислюється над цією темою. Втім, це проблема не лише України. Андреа Кіндлер-Рерборн (Andrea Kindler-Röhrborn), наукова співробітниця університетської клініки, яка спеціалізується на вивченні відмінностей у розвитку пухлин у чоловіків та жінок, розповідає про дослідження серед студентів-медиків та викладачів провідних університетів Мюнстера та Дуйсбергу\Ессену, Німеччина 2012 рік. З’ясувалося, що вони мало що знають про специфіку реакції жінок і чоловіків на те чи інакше захворювання.
Гендерна сліпота: жінка“трішки менший чоловік”?
Тривалий час усі медичні дослідження велися з огляду на типового пацієнта – 35-річного чоловіка, білого, вагою у 80 кілограмів. Про це розповідає в циклі своїх лекцій професорка, директорка Інституту гендерної медицини Віденського медичного університету Alexandra Kautzky-Willer. Вона відзначає, що дослідження нових методик лікування, препаратів проводили на чоловіках, вважаючи, що так виключається репродуктивний фактор здоров’я жінок.
Для об’єктивності варто пригадати скандал зі снодійним препаратом талідоміду, який на багато років закріпив такий підхід. Без ґрунтовних досліджень у 1961 році його випустили на ринок, та навіть рекомендували приймати вагітним жінкам для зменшення проявів токсикозу. Як виявилося згодом, у малюків, які зазнали впливу препарату, погано розвивалися кінцівки, передусім – очі, вуха та внутрішні органи. За приблизними підрахунками лише в Німеччині народилося десять тисяч немовлят з фізичними вадами. Ця ситуація посилила небажання залучати жінок до випробувань з огляду на ймовірні наслідки для майбутньої вагітності. Також дослідники припускали, що менструальний цикл жінки може якимось чином вплинути на чистоту та достовірність дослідження.
Попри те, що жінок не залучали до випробувань, їх результати вважали цілком логічним застосовувати для осіб обох статей. Вважалося, що жінка – це просто “трішки менший чоловік”.
Із активізацією феміністичного руху і актуалізацією проблеми гендерної нерівності у світі тема здоров’я жінок також потрапила у фокус уваги. Почали з’являтися перші звіти про жіноче здоров’я, які, в свою чергу, надихнули до створення аналогічних про здоров’я чоловіків.
! Жінки живуть довше за чоловіків у 195 із 198 країн світу, в середньому – на шість років. В Україні ця різниця ще більша.
Голова Інституту соціології НАНУ Ольга Іващенко говорить про найбільшу в Європі різницю в тривалості життя чоловіків і жінок – жінки тепер живуть в середньому 77 років, чоловіки – 67. Але, як не парадоксально, мова не йде про якість життя.
Завдання “гендерної медицини” – враховувати гендерні відмінності жінок і чоловіків у медицині для профілактики і лікування із метою надання більш якісних послуг.
Гендерні відмінності: вони важливі для медицини
Повертаючись до “анекдоту” про те, як чоловіки переносять застуду, фахівці, зокрема доктор Кайл Сью (Kyle Sue), професор клініки сімейної медицини з Канади пояснює, що чоловіки дійсно гірше переносять температуру, ніж жінки, і для відновлення здоров’я їм треба вдвічі більше часу. Але стереотипи про “немужню поведінку” та насмішки над чоловічими переживаннями часто спонукають їх зволікати із лікуванням, переносити хворобу на ногах. У комплексі це стає однією з причин того, що чоловіки частіше, ніж жінки, помирають від грипу, незалежно від інших наявних захворювань.

Чоловік та жінка відрізняються не лише вторинними статевими органами. І звертати увагу на стать пацієнта чи пацієнтки мають не лише урологи чи гінекологи.
Так, Європейська асоціація гендерного здоров’я та медицини звертає увагу на цілий комплекс хвороб, де вкрай важливо враховувати стать: діабет, хвороби суглобів і кісток, ендокринні хвороби, психіатричні тощо.
Маючи однакові органи, жінка й чоловік по-різному переносять не специфічно жіночі чи чоловічі хвороби. Це з’ясували під час спільного дослідження трьох університетів – Колумбійського (США), Каролінського (Швеція) та Шаріте (Берлін), яке тривало протягом кількох років. В дослідженні акцентували увагу не лише на біологічних відмінностях (різні концентрації гормонів, відсоток жиру в організмі), а й на соціокультурному моменті: поведінка, стреси, спосіб життя, гендерні упередження тощо.

Наприклад, цікавий факт встановила Американська асоціація серця та Національний інститут здоров’я: лише 39% жінок, у яких сталася зупинка серця в громадському місці, отримували серцево-легеневу реанімацію, порівняно з 45% чоловіків. Відповідно, чоловіки на 23% частіше виживали. Один з керівників дослідження Бенджамін Абелла припускав, що рятувальники могли не надавати належним чином допомогу, бо боялися доторкнутися до жіночих грудей, нанести якусь шкоду. У якості профілактики такої поведінки дослідник запропонував роботи манекени для навчання не лише у вигляді чоловічого тулубу, а й жіночого.
Жінки зазвичай мають нижчий індекс маси тіла (ІМТ), менші органи, більше жиру (навіть у новонароджених дівчаток більший відсоток жиру порівняно із хлопчиками), менший відсоток м’язів, менше шлункової кислоти, у них повільніша фільтрація нирок (саме тому донором нирки для жінки краще обирати жінку), у жінки менше води в організмі (залежно від коливань, що залежать від циклу), по-різному працюють ферменти печінки (типовий приклад: алкоголь діє по-різному у жінок і чоловіків). Жири в тілі зберігають алкоголь, а вода допомагає вивести його. Отже, завдяки природно вищому рівню жиру та меншому вмісту води, ніж у чоловіків, організм жінки зазнає набагато більшого впливу алкоголю.
Відповідно до цих та багатьох інших особливостей, навіть одні і ті ж ліки по-різному впливають на чоловіків та жінок. Хоча до цього часу одиниці препаратів мають інструкцію, в якому дозуванні їх варто приймати чоловікам, а в яких – жінкам.

Лише нещодавно почали з’являтися дослідження про те, як стать, вік, інші індивідуальні особливості організму впливають на дію ліків.
Зокрема, дослідники Вашингтонського університету звертають увагу на те, що дозування ліків базується, переважно, на чоловічих параметрах. Тоді як жінки, зазвичай, мають меншу вагу тіла, більший вміст жирової тканини, що може вплинути на терапевтичний ефект дії препарату, а також на його побічні ефекти.
Практикум із гендерної медицини
Насамперед, ці знання варто брати до уваги з огляду на профілактику хвороб, розповідає лікар-санолог Біляївської ЦРБ Іван Гросу.
За інформацією Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України щороку 80 тисяч чоловіків помирає у працездатному та репродуктивному віці.
! Більш як 40% усіх нинішніх 16-літніх юнаків не мають шансів дожити до пенсії через скорочення тривалості життя чоловіків.
Такий негативний результат зумовлений переважно високою, порівняно із західними сусідами, смертністю серед молодого населення та вищою, ніж у західних країнах, дитячою смертністю. Також у нас багато людей помирає від немедичних причин – суїциди, автомобільні аварій та зловживання алкоголем, тобто, як це формулює Служба статистики, – смерть унаслідок зовнішніх чинників.
У дослідженні Світового банку What Underlies Ukraine’s Mortality Crisis відзначається, що низька тривалість життя викликана значним поширенням хронічних хвороб серед дорослого населення. Українці та українки запускають хвороби, і помирають від їх ускладнень.
Культ краси, який пропагується повсюди, наголошує жінці, що їй варто більше дбати про красу волосся, шкіри, нігтів, стрункість тіла в салонах краси, або звернувшись до фітнес-тренерів та дієтологів. Але жінка має пам’ятати, що порушення обмінних процесів – це, насамперед, питання до щитовидної залози та роботи гормональної системи організму.
Хоча, якщо ви відкриєте першу-ліпшу публікацію про здоров’я жінки, то більше прочитаєте там про красу, ніж про причини виникнення тих, чи інакших проблем, їх профілактику.
Жінки, наприклад, більше схильні до жовчнокам’яної хвороби, зазначають науковці відділу гастроентерології Віденського медичного університету. Відповідно до інформації фахівців Американського коледжу гастроентерології, цими хворобами страждає 20% жінок у віці 60 років. Жінки у віці між 20 та 60 роками втричі частіше можуть страждати на жовчнокам’яні хвороби, ніж чоловіки.
Тривалий час жодних системних пояснень, чому на цю хворобу страждають більше жінки, ніж чоловіки, – не було. Втім, на це питання шукає відповідь гендерна медицина. Факторами ризику називають багатоплідну вагітність, швидкий набір ваги, або, навпаки, різке схуднення, голодування, вроджену дискінезію жовчогінних шляхів, прийом гормональних контрацептивів.
Ще одне питання – серцевий напад. Американська Асоціація серця відзначає, що у жінок він може виявлятися інакше, ніж у чоловіків, чиї симптоми є більш поширеними. У чоловіків – це часто біль в грудині, утруднене дихання, оніміння руки тощо. Жінок може почати нудити, боліти між лопатками, з’явиться слабкість, кине в холодний піт, виникне запаморочення, нудота, болітиме живіт.
За даними американських кардіологів, жінки дуже бояться не стільки інфарктів, як госпіталізації. Тому вони намагаються терпіти біль і дискомфорт, уникають викликати екстрену медичну допомогу і тим самим підривають своє здоров’я, втрачаючи дуже важливий час для застосування найбільш ефективних сучасних методів лікування інфаркту.
Особливу увагу дослідники гендерної медицини радять приділяти психічному здоров’ю чоловіків. У 2009 році Україна перебувала на 13 місці в загальносвітовому рейтингу за рівнем суїцидів. Самогубство – сьома за поширеністю причина смертності в Україні. При цьому українські чоловіки вкорочують собі віку в сім разів частіше за жінок.
Жінки в 2-3 рази частіше за чоловіків страждають синдромом хронічної втоми. Ці дані оприлюднив Американський центр контролю та профілактики захворювань. Гендерна медицина шукає відповіді на питання, чому цей синдром більше притаманний жінкам.
“Справжні чоловіки” помирають рано. Ці слова в промовах неодноразово лунали над могилами вчених, лікарів, громадських діячів, творчих та обдарованих людей. Суспільство нав’язує чоловікам певну модель поведінки: бути витривалим, не показувати слабкості та емоції, вміти захистити родину від небезпеки, бути фізично витривалими, замовчувати біль.
– Ти – чоловік, не плач мені тут, не нюняй, не мамкай, – чули, мабуть, ці фрази, неодноразово?
Як наслідок, цю модель поведінки чоловік переносять і в сферу свого здоров’я, звертаючись до лікарні в крайніх, часто вже дуже запущених випадках.
У той же час, як відзначає у бюлетені Всесвітньої організації охорони здоров’я доктор Вероніка Магар, “мужньою” називається поведінка, яка виявляється такими шкідливими способами як насиллям проти жінок, сексуальними практиками, які сприяють зараженню партнерів інфекціями.

Чоловіки і жінки – різні, однак, зважаючи на індивідуальність, кожен та кожна з нас можуть стати не лише здоровішими, а й більш щасливими людьми. Формулу, як цього досягнути, шукає гендерна медицина.
Ілюстрації Галини Халимоник
______________________
Матеріал підготовлено в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews
Вперше опубліковано на сайті Біляївка.City у лютому 2020 р.