Такими є дані дослідження, проведеного Анджелою Джерат – клінічною епідеміологинею і доценткою Університету Торонто в Канаді. Про це пише “Тhe Guardian”.
Разом із колегами вона проаналізувала записи 1 320 108 пацієнтів і пацієнток, які були прооперовані у період із 2007 по 2019 рік в Онтаріо. Усі випадки сформували перелік 21 хірургічної процедури (заміна кульшового та колінного суглоба, видалення апендикса, шонтування серця, операції на мозку, жовчному міхурі, зі зниження ваги тощо), здійснені 2 937 хірургами і хірургинями. Розглядали три основні типи негативного післяопераційного результату: ускладнення протягом 30 днів, госпіталізація і смерть.
З’ясувалося, що прооперовані чоловіки мали однакові результати після хірургічного втручання незалежно від того, оперували їх жінка чи чоловік. Однак жінки мали кращі результати, якщо операцію виконувала жінка. І навпаки – за словами Анджели Джарет, “пацієнтки, які лікувались у хірургів-чоловіків, мали на 15% більше шансів на гірші результати, ніж пацієнтки, яких лікували жінки-хірурги”.
Висновки дослідницької групи були опубліковані в медичному журналі JAMA Surgery і викликали серйозну дискусію у Великобританії. Йшлося, зокрема, про те, що хірургія залишається сферою, в якій переважають чоловіки, і їхні упередження щодо жінок (в тому числі пацієнток) можуть пояснити, чому жінки піддаються більшому ризику під час операції.
«Цей результат має реальні медичні наслідки для пацієнтів жіночої статі та проявляється у більшій кількості ускладнень, повторних госпіталізаціях та смерті жінок у порівнянні з чоловіками”, – зауважує Анджела Джарет. При цьому вона не вважає, що такі результати можна пояснити технічними відмінностями між хірургами чоловіками і жінками, оскільки медичну освіту й практичну підготовку обидві статі проходять однакову. На її думку, причиною можуть бути приховані, стереотипні уявлення й упередження щодо жінок, «різниця між стилем роботи, прийняттям рішень та судженнями лікаря-чоловіка та жінки» тощо.
Це – перше у світі дослідження зв’язку результатів хірургічного втручання зі статтю пацієнтів і хірургів. Більше – у публікації “Тhe Guardian”.
Фото: Френсіс Робертс/Аламі (Тhe Guardian)